Film z ratownikiem Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu na festiwalach filmowych

Share on facebook
Share on twitter
„Ratownicy to zwykli ludzie, którzy robią niezwykłe rzeczy”
Studenci Uniwersytetu Pedagogicznego im. Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie z kierunku Digital Design z Instytutu Sztuki i Designu wyprodukowali film pt. „Minuty”, którego bohaterem jest m.in. ratownik medyczny Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego. Praca jest nie tylko projektem zaliczeniowym. Dokument weźmie także udział w festiwalach filmowych. Do pierwszego już został zakwalifikowany. Będzie walczył o laury na Cracow Art Week KRAKERS 2022. Niebawem także premiera na YouTube.
Studenci zdecydowali się pokazać zwykły dzień rat. med. Łukasza Krasonia, który jest pracownikiem PSPR Mielec – Podstacji w Tarnobrzegu oraz Gorzycach. – Chcielibyśmy przeżyć ten czas z naszym bohaterem, a potem także z pielęgniarką szpitala w Tarnobrzegu, by ostatecznie pokazać, że obok nas są zwykli –niezwykli ludzie, którzy sami ofiarnie niosą pomoc, ale może czasem potrzebują wsparcia, przeżywają gorsze chwile. Nie brakuje im też chwil radości i satysfakcji z wykonywanego zawodu. Starają się przełamać trudności życia codziennego, także zawodowego, nie demonizując nawet tych najtrudniejszych chwil, np. tych, które wiązały się z pandemią – mówią zgodnie studenci Natalia Koktysz i Piotr Szewczyk, autorzy dokumentu. Zależało im też, by pokazać, jak wykonywanie trudnych zawodów medycznych kontrastuje ze zwykłą, często spokojną codziennością miasta i z jakimi wyzwaniami trzeba się liczyć próbując pogodzić nieregularny tryb pracy z życiem rodzinnym.
– Zamysł bardzo nam się spodobał, a rat. med. Łukasz Krasoń potwierdził, że chętnie pomoże studentom w realizacji ich planu. Warto pokazywać z bliska pracę ratowników, bo to wciąż zawód młody. Wydaje się, że ma już swoją historię, ale, choć wszyscy wiedzą czym zajmuje się lekarz lub pielęgniarka, nie każdy zdaje sobie sprawę, jak doskonale wykwalifikowani są ratownicy medyczni, jak dobrze są przygotowani do ratowania zdrowia i życia ludzkiego – powiedział dr n. med. Grzegorz Gałuszka, życząc studentom powodzenia na zaliczeniu i na festiwalach filmowych.
Skip to content