Mielecki zespół na od 20 czerwca na Opolskich Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym

Share on facebook
Share on twitter

„Walczymy o nowe doświadczenia i dobre miejsce!”

Ratownicy medyczni Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego: Wojciech Machowski, Damian Marut i Bartek Śliwa, staną w szranki z 24 zespołami ratownictwa medycznego z całego kraju w I Opolskich Regionalnych Mistrzostwach w Ratownictwie Medycznym. Zawody odbędą się od 20 do 22 czerwca w Jarnołtówku. – Liczymy na pierwsze miejsce, choć najważniejsze jest to, by się sprawdzić i zakwalifikować do ogólnopolskich mistrzostw, które odbędą się we wrześniu – mówi rat. med. Mateusz Wszół, kierownik Szkoły Ratownictwa Medycznego w PSPR Mielec, pod którego okiem ćwiczy zespół.

Załogi będą walczyć o tytuł Mistrza Regionu w Ratownictwie Medycznym, a bazą dla uczestników będzie Ośrodek Konferencyjno–Wypoczynkowy „Ziemowit”. Jak informują organizatorzy, zawodnicy zmierzą się w konkurencjach odbywających się w różnych lokalizacjach, zarówno w ciągu dnia, jak i w nocy. Na wykonanie każdego zadania wyznaczono określony czas.  – Wydaje się, że skoro na Mistrzostwa jedzie trzech naszych ratowników, to swoje umiejętności poszerzą tylko oni. W rzeczywistości jednak podczas takich mistrzostw zadania układane są tak, by zwrócić uwagę na jak najwięcej bieżących aspektów pracy zespołów, postawić zawodników przez aktualnymi wyzwaniami, sprawdzić, jak radzą sobie w sytuacjach ekstremalnych, często nawet sztucznie skomplikowanych, ale też takich, które na co dzień mogą im się przytrafić. To wszystko zapada w pamięć, budzi emocje, potem, już w Mielcu, analizuje się te przypadki, żywo dyskutuje, szuka innych możliwości, a to wiąże się w rozwojem zawodowym wszystkich naszych ratowników – zauważa dr n. med. Grzegorz Gałuszka, dyrektor PSPR Mielec.

Klasyfikacja końcowa jest oparta na sumie punktów zdobytych przez zespół podczas wykonywania wszystkich zadań praktycznych i teoretycznych oraz po odjęciu punktów karnych. – Oczywiście, że zawsze marzy się o zwycięstwie, ale jednak to nie jest typowy sport. Zmagamy się w ratownictwie medycznym, więc przede wszystkim zbieramy doświadczenia zawodowe – mówią członkowie naszego zespołu.

Skip to content