Rozwój to większe bezpieczeństwo! Co mówili nasi Goście w trakcie uroczystości włączenia karetek do systemu?

Share on facebook
Share on twitter
🚑➡️👏Podczas wczorajszego uroczystego włączenia do systemu 4 karetek w mieleckim Pogotowiu Ratunkowym (📸 fotorelacja w poprzednim poście), wielu gości podkreśliło widoczny rozwój placówki w trakcie ostatnich lat, ale także jej świetlaną przyszłość. ❗️- Jesteśmy dumni z sukcesów naszego pogotowia. Świetnie się rozwija i inwestuje w nowy sprzęt. Takich gospodarzy nam potrzeba – nie krył Kazimierz Gacek, starosta powiatu mieleckiego. Podkreślił, że choć zrobiono już bardzo wiele w kwestii zapewnienia mieszkańcom bezpieczeństwa zdrowotnego, to ta praca się nie kończy: –  Idziemy w kierunku zbliżenia miejsca stacjonowania karetek do mieszkańców, kierując się ich potrzebami. Chodzi o skrócenie czasu dotarcia do pacjenta, bo przyspieszamy pomoc, ale i diagnozę – powiedział, odwołując się do powstawania nowych podstacji.
❗️Dyrektor Pogotowia także podkreślił, jak wiele pracy wymaga dbanie o to, by sprostać światowym standardom.
– Efektem tych prac jest dzisiejszy widok czterech nowych ambulansów. W ciągu czterech ostatnich lat, od 2020 roku, udało nam się pozyskać w formie różnych dotacji około 15 milionów złotych – podkreślił. Dzięki tym dotacjom od 2020 roku udało się zakupić w sumie 21 karetek, a w najbliższą środę pogotowie ogłaszać kolejny przetarg na 2 karetki. – To dobry wynik i naprawdę mam się czym chwalić. To daje podstawę to sprawnego, a przede wszystkim bezpiecznego wykonywania zawodu medycznego związanego z ratownictwem medycznym – podkreślił Grzegorz Gałuszka.
❗️Również o większym bezpieczeństwie mieszkańców mówiła poseł Krystyna Skowrońska. – Będziecie mogli udzielać pomocy ludziom w świetnych, komfortowych warunkach – podkreśliła.
 – Dzisiaj widać, że państwa działania na terenie powiatu mieleckiego i powiatach ościennych, bo taka jest terenowa odpowiedzialność tego pogotowia, to gwarancja bezpieczeństwa – oceniła Skowrońska, zaznaczając, że pieniądze na te karetki pochodziły z Funduszu Medycznego. Jest tam jeszcze 7 miliardów. –  Dla nas wszystkich jest niezwykle ważne, żeby te pieniądze nie leżały na koncie, a służyły ludziom. Mam nadzieję, że w tym zakresie inicjatywy zostaną podjęte – dodała Skowrońska.
❗️Teresa Kubas-Hul, wojewoda podkarpacka, zwróciła uwagę na ogromną liczbą wyjazdów karetek, w związku z czym potrzebna jest nieustanna modernizacja taboru. – Cieszę się, że na terenie województwa podkarpackiego w tym roku zakupionych i oddanych zostanie 11 ambulansów. Dzisiaj pierwsze cztery przekazywane są na potrzeby Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu. Mamy jeszcze cztery dla Krosna i trzy dla Sanoka. Łącznie 6 ml 600 tys. zł zainwestujemy z Funduszu Medycznego – podliczyła, doceniając także ideę montaży finansowych. – Samorządy i jednostki pogotowia dysponują środki na wkład własny do tych inwestycji. Wspólnie możemy dokonywać zakupu większej liczby ambulansów, a te potrzeby na terenie województwa są bardzo duże – zauważyła.
❗️- Jako mieszkaniec Mielca, gdy przechodzę tutaj i widzę cztery nowe karetki to na pewno czuje się znacznie bezpieczniej – przyznał Tomasz Leyko, wiceprezydent Mielca, doceniając też konsekwencję województwa w rozwijaniu taborów regionalnego ratownictwa medycznego.
❗️- Najważniejszą rzeczą w pogotowiu, a zarazem czego oczekują mieszkańcy to szybkość dotarcia do pacjenta. Ta sieć podstacji, która została stworzona, daje szansę, że w ciągu paru minut pogotowie jest u pacjenta, który wymaga pilnej interwencji. Te złote minuty są najważniejsze – dodawał Jan Tarapata, radny sejmiku województwa podkarpackiego.
❗️- Cieszę się, że kontynuacja budowania naszego pogotowia ratunkowego tak sprawnie przebiega.  Pamiętam, że kiedy obejmowałem funkcję dyrektora pogotowia to mieliśmy kilku, a nawet kilkunastoletnie samochody i sukcesywnie ten tabor rozwijaliśmy. Dzisiaj widzimy, że bardzo to przyspieszyło, dlatego składam wielkie gratulacje i podziękowania – przyznał Paweł Pazdan, dyrektor Szpitala Specjalistycznego w Mielcu.
❗️Także Jakub Dzik, dyrektor Wydziału Zarządzania Kryzysowego Urzędu Wojewódzkiego, nie krył, że jest wiele możliwości pozyskiwania środków na kupno karetek i wyposażenia.
– Cieszę się, że wymiana taboru sukcesywnie następuje w całym województwie. Chcemy, żeby ta wymiana polegała na  różnych źródłach finasowania, bo to nie tylko Fundusz Medyczny, ale też wsparcie pani wojewody, która przyznała dotację 300 tys. zł również na ambulans, ale wodny, który będzie pływał po Jeziorze Solińskim – dodawał.
💦🚑 Nowe karetki poświęcił ksiądz kapelan Marian Hyjek.
Skip to content