999 -Trzy Dziewiątki FLASH!

Kilka faktów o opiece zdrowotnej w czasie zimowego/świątecznego wypoczynku na terenie kraju
Dziś w kilka chwil przypomnimy kilka faktów o opiece zdrowotnej w czasie zimowego/świątecznego wypoczynku na terenie kraju (zgodnie z wytycznymi NFZ).
W godzinach od 8.00 do 18.00 możemy udać się do dowolnej przychodni, posiadającej kontrakt z NFZ, gdzie skorzystamy z bezpłatnych świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Od godz. 18.00 do godz. 8.00 następnego dnia oraz przez całą dobę w soboty, niedziele i święta, możemy skorzystać ze świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. W sytuacji nagłej, wymagającej natychmiastowej interwencji medycznej, należy zgłosić się do szpitalnej izby przyjęć lub szpitalnego oddziału ratunkowego. Jeśli stan zdrowia jest cięższy, od razu wzywajmy zespół ratownictwa medycznego.
Chcesz wiedzieć więcej? Oto nasz film z serii „999-Trzy Dziewiątki”:
Ten, kto akurat ratuje ludzkie życie jest nietykalny!
Ratownicy medyczni podczas wykonywania swoich obowiązków często padają ofiarą napaści ze strony świadków. Warto wiedzieć, że agresja wobec ratownika medycznego jest traktowana jak atak na funkcjonariusza publicznego, więc agresor może się spodziewać poważnych konsekwencji – wyjaśnia rat. med. Grzegorz Piwko. – Trzeba też pamiętać, że ludzie, którzy nie posiadają przeszkolenia medycznego, ale udzielają w danej chwili pierwszej pomocy, również są traktowani jako funkcjonariusze publiczni i należy się im ochrona prawna. Często osoby postronne boją się, że przez przypadek, pomagając, skrzywdzą ratowanego i odpowiedzą za to karnie. Nie ma się czego obawiać, osoba ratująca życie poszkodowanego musiałaby wykazać się winą umyślną, aby zaistniała możliwość nałażenia na nią obowiązku zapłaty odszkodowania.
Chcesz wiedzieć więcej? Oto „999-Trzy Dziewiątki” w wersji filmowej:
Znajdź kilka sekund na sprawy najważniejsze – dotyczące zdrowia, życia i bezpieczeństwa. Ruszamy z „Trzema Dziewiątkami FLASH”.
To cykl, który pozwoli Ci szybko i łatwo zapoznać się z ważnymi informacjami albo przypomnieć sobie o tym, co może umyka Ci w wirze dnia codziennego. Zaglądaj do nas regularnie. Warto!
Dziś przypominamy o tym, że codzienne dobre nawyki zmieniają w życiu bardzo wiele, a czym skorupka za młodu… Już dziś np. pokaż dziecku, jak skutecznie myć ręce, zadbaj by miało zapasową maseczkę we właściwym rozmiarze. Warto też uczulić małego ucznia, że jeśli poczuje się źle, powinien jak najszybciej zgłosić to dorosłym. Dla dorosłych to oczywiste, dla dzieci niestety nie zawsze.
Chcesz wiedzieć więcej? Tu „999-Trzy Dziewiątki” w wersji filmowej:

NIP 817-19-45-415

REGON: 831364262

Adres

ul. Żeromskiego 22, 39-300 Mielec

Numer kontaktowy

17 773 63 01
17 780 05 53

FAX

17 780 05 52

Adres e-mail

pspr@pogotowie-mielec.pl

Powiatowa Stacja Pogotowia Ratunkowego Samodzielny Publiczny Zakład w Mielcu

Skip to content