NFZ rozstrzygnął konkurs na świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego. Mieleckie Pogotowie Ratunkowe już w praktyce liderem Konsorcjum!

Share on facebook
Share on twitter

Od 1 kwietnia, po rozstrzygnięciu przez NFZ konkursu na świadczenia z zakresu ratownictwa medycznego, Fundusz będzie traktował rejon: Mielec, Tarnobrzeg, Stalowa Wola, Kolbuszowa i Nowa Dęba jako jeden podmiot, z którym będzie się rozliczał. Liderem Konsorcjum jest Pogotowie Ratunkowe w Mielcu.

Rola lidera

Ratownictwo medyczne w Polsce jest na drodze do większej centralizacji, ale nie tylko po to, by usprawnić procedury rozliczeniowe z NFZ, ale także by dążyć do standaryzacji usług medycznych w tym zakresie. Z czasem w kraju fakt, że stacja jest oddalona od bogatszych miejskich aglomeracji nie będzie usprawiedliwiał tego, że do usług z zakresu ratownictwa można mieć na danym obszarze zastrzeżenia. System ma inspirować równanie do najlepszych. W naszym rejonie za dążenie do pracy według najwyższych norm będzie odpowiadało mieleckie Pogotowie Ratunkowe.

To, że Mielec jest centrum operacyjnym na tym terenie to sukces, zwłaszcza w połączeniu z wynegocjowanym – jednym z najwyższych w Polsce – procentem od sumy kontraktu za nadzór i obsługę administracyjną Konsorcjum. – Oczywiście lider jest nim nie tylko z nazwy. Kryją się za tym obowiązki i z czasem konkretne cele do osiągnięcia. To my będziemy w praktyce rozliczać się z NFZ, prowadzić bieżące rozmowy z Funduszem, a także dokumentację i statystykę. To u nas jest skoncentrowana dyspozytornia medyczna. Ponadto jesteśmy zobowiązani do dbania o wysoki standard usług medycznych, który będziemy chcieli docelowo ujednolicić – wyjaśnia Maria Napieracz, dyrektor mieleckiego Pogotowia Ratunkowego.

Poprzeczka zawieszona wysoko

–  O tym, jakie są wymagania mówi umowa z NFZ, a za jej niedotrzymanie przewidziane są kary nakładane przez Fundusz. Jestem przekonana, że na naszym terenie w praktyce nigdy ich nie będzie. Ale niezbędna jest ustawiczna praca nad tym, aby nie tylko starać się nie popełniać żadnych błędów, ale stale podnosić jakość świadczeń oraz umożliwiać ratownikom ciągłe dokształcanie się – dodaje dyrektor.

Podkreśla, że w tej chwili pogotowie w Mielcu może się pochwalić bardzo nowoczesną dyspozytornią medyczną obsługująca wspomniany rejon, świetnie przygotowanymi dyspozytorami medycznymi oraz stale doskonalącymi się zawodowo zespołami ratownictwa medycznego.  Również sprzęt medyczny i tabor są w bardzo dobrym stanie.

Skip to content