Respirator do karetki pogotowia dofinansował PZL Mielec

Share on facebook
Share on twitter

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Mieleckie pogotowie ratunkowe ma nowy respirator transportowy. To urządzenie najnowszej generacji przeznaczone jest do bardzo bezpiecznej terapii niewydolności oddechowej u dzieci i dorosłych podczas działań w karetce. Tak nowoczesny sprzęt udało się pogotowiu kupić dzięki pomocy PZL Mielec.
Do tej pory pogotowie miało 5 respiratorów, które również są sprzętem dość nowym, ale ostatni zakup to już urządzenie dużo wyższej klasy. – Wyróżnia się tym, że ma bardzo wiele trybów wentylacji, w związku z czym nawet transport pacjenta w bardzo ciężkim stanie, np. z OIOM-u, jest już dużo bardziej komfortowy, bezpieczniejszy. Można na czas przejazdu ustawić identyczne parametry, jakie zostały ustalone na oddziale intensywnej terapii, czego nie można było zrobić na poprzednich respiratorach transportowych – wyjaśnia lek. Wojciech Burkot, zastępca dyrektora ds. medycznych mieleckiego pogotowia. – Do tego dochodzi łatwość i szybkość obsługi, bo to sprzęt bardzo intuicyjny i wyposażony w zestaw alarmów dźwiękowo-wizualnych.
Jak mówi koordynator medyczny Agnieszka Trela, respirator waży 2,5 kg, ma monitor 5-calowy, czyli większy niż przeciętny respirator, ekran jest bardzo czytelny, a komunikaty podawane są w języku polskim. Informują m.in. o rodzaju alarmu, który się uaktywnił. – Respirator ustawia parametry automatycznie w odniesieniu do wieku, płci oraz wzrostu pacjenta, co znacznie skraca czas przygotowań do terapii – mówi koordynator. Docenia także to, że urządzenie zapisuje działania medyczne, które się wykonuje pacjentowi i jest potem możliwość ich odtworzenia w razie potrzeby.
– Kiedy nasze pogotowie stanęło przed koniecznością kupna nowego respiratora wysokiej klasy, z pomocą przyszedł PZL Mielec, który wsparł nas znaczącą sumą. Jesteśmy bardzo wdzięczni za tak wymierną pomoc, która przecież tak naprawdę służy mieszkańcom, pacjentom – mówi dyrektor mieleckiego pogotowia Paweł Pazdan.

Zdjęcie: Dyr. ds. medycznych Wojciech Burkot (pierwszy od prawej) docenia szeroki wachlarz opcji dostępny w nowym respiratorze. Ratownik med. Wojciech Idzior dodaje, że podczas działań medycznych ważne będzie np. intuicyjne menu i różnego typu komunikatywne alarmy.[/vc_column_text][imedica_image_gallery images=”7678,7677″][/vc_column][/vc_row]

Skip to content