„Macie prawo być dumni z siebie, a my jesteśmy dumni z Was!”
Święto Ratownictwa Medycznego hucznie obchodzone w Mielcu stało się okazją do przypomnienia, jak ważna jest rola pogotowia ratunkowego w życiu społeczności i jak wysoka jakość usług medycznych wpływa na poczucie bezpieczeństwa mieszkańców. Ponadto była to sposobność do wyróżnienia Przyjaciół Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Mielcu oraz jej wybitnych pracowników.
Podczas uroczystości nagrodę za wspieranie Podkarpackiej Stacji Pogotowia Ratunkowego i tytuł „Przyjaciela PSPR Mielec” otrzymali Szanowni Państwo:
– Krystyna Skowrońska, Poseł na Sejm RP
– Fryderyk Kapinos Poseł na Sejm RP
– Ewa Leniart, Wojewoda Podkarpacki
– Władysław Ortyl, Marszałek Województwa Podkarpackiego
– Józef Kardyś, Starosta Powiatu Kolbuszowskiego
– Jerzy Sudoł, Starosta Powiatu Tarnobrzeskiego
– Piotr Chęciek , Starosta Powiatu Dębickiego
– Janusz Zarzeczny, Starosta Powiatu Stalowolskiego
– Stanisław Lonczak , Starosta Powiatu Mieleckiego
– Andrzej Bryła, Wicestarosta Powiatu Mieleckiego
– Jacek Wiśniewski, Prezydent Miasta Mielca
– Dariusz Bożek, Prezydent Miasta Tarnobrzega
– Mł. bryg. Łukasz Kapinos, Komendant Powiatowy Państwowej Staży Pożarnej
– Podinsp. Tomasz Grazda, Komendant Powiatowy Policji w Mielcu
– Arkadiusz Misiak , Komendant Straży Miejskiej w Mielcu
– Andrzej Kwiatkowski, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Rzeszowie
– Rafał Kijanka, Dyrektor Wojewódzkiej Stacji Pogotowia Ratunkowego w Przemyślu
– Joanna Bukowczyk, Dyrektor Samodzielnego Publicznego Pogotowia Ratunkowego w Krośnie
– Beata Pieszczoch, Dyrektor Bieszczadzkiego Pogotowia Ratunkowego w Sanoku
– Ryszard Kusek, Dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Mielcu
Za długoletnią wzorową, pełną profesjonalizmu i zaangażowania pracę w mieleckim pogotowiu ratunkowym oraz za to, że Pacjent był zawsze dla nich w centrum uwagi, ale także w uznaniu niezwykłej życzliwości okazanej współpracownikom i nieustannego dążenie do rozwoju naszej jednostki nagrodę dla zasłużonego pracownika PSPR otrzymali:
– Bogusława Gajecka
– Elżbieta Moryto
– Zbigniew Antończyk
– Józef Cisło.
– Wojciech Kwiatkowski.
Uroczyste wręczenie odznaczenia „Za zasługi dla ochrony zdrowia” to była chwila, by docenić – za Ministrem Zdrowia – Mariana Szeblę, który od lat stanowi wzór dla nowych pokoleń ratowników, którzy uczą się od niego profesjonalnej postawy, etyki zawodowej i szacunku do drugiego człowieka.
Specjalną Nagrodę Dyrekcji dla wyróżniających się pracowników otrzymali:
– Maciej Rachwał – za pracę charytatywną jako ratownik medyczny m.in. na granicy polsko-ukraińskiej, za poświęcenie swojego czasu i sił oraz narażenie własnego zdrowia; doceniono także ustawiczny, bezinteresowny udział rat. med. Macieja Rachwała w wielu akcjach edukacyjnych i społecznych zwiększających bezpieczeństwo zdrowotne dzieci i dorosłych w naszym regionie,
– Mariola Dziewit – za wieloletnią pracę, której efekty zawsze były widoczne, ale także za inicjatywę, aktywność, dyspozycyjność, wszechstronność, a przy tym serdeczność i otwartość na potrzeby społeczności lokalnej w zakresie edukacji i bezpieczeństwa zdrowotnego; jedna z osób, której żywe zainteresowanie sprawami pogotowia, pozwoliło mu się nieustannie rozwijać,
– Jakub Betlej – za wyróżniającą się pracę, w tym charytatywną, wykonywaną zawsze z pełnym zaangażowaniem i poświeceniem. Przełożeni pragnęli wyróżnić Jakuba Betleja za pracę nad budowaniem dobrego wizerunku jednostki, ale także zawodu ratownika medycznego, ponadto inicjatywę, aktywność, bezinteresowność i pomysłowość, świetny kontakt z młodzieżą i dziećmi, który przekłada się na sukcesy edukacyjne.
Wyróżnienia odebrali także brązowi medaliści XIX Mistrzostw Polski w Ratownictwie Medycznym w Katowicach: Damian Marut – kierownik zespołu, Wojtek Machowski, Bartłomiej Śliwa
Grzegorz Gałuszka, dyrektor Pogotowia:
– Uroczyście obchodzone święto Ratownictwa Medycznego jest znakomitą okazją do refleksji nad dotychczasowymi osiągnięciami i planowanymi działaniami na przyszłość. To także możliwość integracji środowiska, bo działamy na terenie 6 powiatów. Aż 20 zespołów systemowych na co dzień wyjeżdża w teren by ratować zdrowie i życie ludzkie, udzielać pomocy potrzebującym, niosąc im ulgę w cierpieniu. Praca w służbach ratowniczych to wielkie wyzwanie, misja, pasja, niektórzy mówią powołanie, ale to także służba, która wymaga połączenia profesjonalizmu i szczególnych predyspozycji. Dzień Ratownictwa Medycznego to także okazja do uświadomienia sobie, jak wielki ciężar spoczywa na ratownikach medycznych, którzy muszą być świetnie wyszkoleni, umieć działać pod wpływem stresu, analitycznie myśleć. Ratownik także musi być dobrym psychologiem i pedagogiem. Jak wielka jest ta rola, jak wiele pracy wymaga niech świadczą statystyki. W 2021 roku byliśmy wzywani prawie 28 tys. razy. Samego transportu na potrzeby placówek medycznych wykonaliśmy ok. 4 tys. Zrobiliśmy 15,5 tys. testów na COVID-19. Nasza Poradnia Chirurgii Dziecięcej udzieliła 22,5 tys. porad. W 2021 roku odbyło się aż 831 transportów osób chorych na COVID-19.
Krystyna Skowrońska, Poseł na Sejm RP:
– Dziękuję za to, co robicie każdego dnia. Dyrektor może być dumny z tak wspaniałej ekipy, wszystkich pracowników, z zespołów, które każdego dnia są do dyspozycji mieszkańców. Zespoły ratownictwa były niezawodne także w tych szczególnie trudnych czasach pandemii, a potem toczącej się tuż obok wojny. To budzi podziw.
Fryderyk Kapinos, Poseł na Sejm RP:
– Cieszę się, że środki na ratownictwo medyczne się znalazły, a będzie ich więcej. Przede wszystkim jednak dziękuję za piękną pracę z uchodźcami, nie tylko na granicy, ale i wszędzie na terenie województwa. Gratuluję wyróżnionym pracownikom wzorowego wykonywania tak trudnej pracy.
Maria Napieracz, radna Sejmiku Województwa Podkarpackiego, była dyrektor PSPR Mielec:
– Jestem dumna, że mogę świętować razem z całym Pogotowiem, którego przez jakiś czas byłam częścią. Stąd wiem, jakiego poświecenia wymaga ta praca, jak wiele emocji to kosztuje, nerwów, niekiedy i łza poleci, gdy nie wszystko idzie po myśli. Ale radzicie sobie doskonale, jesteście wspaniałą drużyną.
Starosta Stanisław Lonczak:
– Dziś, w to Wasze Święto, macie prawo być dumni z siebie, a my jesteśmy dumni z Was. Dziękujemy za pracę, za służbę, za siłę, by ratować zdrowie i życie ludzkie pomimo bardzo trudnych czasów. Pomimo wyzwań takich jak pandemia czy wojna, pogotowie się rozwija, doposaża, odnosi sukcesy.
Paweł Pazdan, wiceprezydent Miasta Mielca, były dyrektor PSPR Mielec:
– Z prawdziwą dumą powiem: Koleżanki i Koledzy. Otaczacie wspaniałą opieką mieszkańców Mielca, jesteście zawsze do dyspozycji, mielczanie mogą na Was liczyć nawet w najtrudniejszym czasie. Od 2006 roku, kiedy powstał system, stale się rozwija, to już tyle lat, podczas których doskonalicie swoją pracę i jesteście doceniani. Także Prezydent Miasta Jacek Wiśniewski pragnie docenić nie tylko wszystkich ratowników, ale również zwycięzców ogólnopolskich Mistrzostw w Ratownictwie Medycznym.
Dziękujemy za cudowne słowa, życzenia i za przybycie na nasze Święto